Meloni: Elon Musk nem jelent veszélyt a demokráciára, Soros György igen
Nyilvánosan is védelmébe vette Elon Muskot az olasz miniszterelnök.
A jobbikos Nyikos László szerint a Jobbiknak nem az az álláspontja, hogy lépjünk ki az EU-ból, csupán annyi, hogy tartsunk népszavazást. Mint mondta, még nincs álláspont, ez esetben a Jobbik a kilépés mellett lenne-e.
A bankok felügyeletével kapcsolatos eddigi törvényi megoldások és a PSZÁF jogkörei nem voltak kielégítőek – jelentette ki Gulyás Gergely a HírTV Magyarország élőben című műsorában azt indokolván, miért van szükség az MNB és a PSZÁF összevonására. A fideszes politikus úgy véli: „hogy ilyen mértékben devizában való eladósodottságra sor kerülhetett, az a bankfelügyelet felelőssége is”.
A jobbikos Nyikos László ezzel szemben úgy gondolja, nem lehet látni, miért van szükség az összevonásra. „Vajon mi a konkrét probléma a PSZÁF működésével?” – tette fel a kérdést a Költségvetési Bizottság elnöke. Nyikos szerint furcsa, hogy eddig a kormányzati álláspont szerint nem volt gond a PSZÁF működésével, most mégis az összevonás mellett döntenének.
Gulyás ezzel szemben úgy látja, hogy bár nincs gond a PSZÁF-vezetés munkájával, de „sokkal jobb, ha ha valamennyi MNB-információ rendelkezésre áll akkor is, amikor a pénzügyi szféra feletti felügyeletet egy szerv ellátja”. Ugyanakkor azt a fideszes politikus sem kétli, hogy a bankrendszeren belül mindig lehetnek olyan kockázatok (például a devizában való eladósodás), amire a pénzügyi felügyeletnek figyelnie kell.
Nyikos László ellenben hozzátette: a törvényt szerinte nem a magyar kormány fogja elfogadni, hanem az Európai Központi Bank, ami szerinte abból is látszik, hogy a kormány október elsejével akarta a változást életbe léptetni, de „ezt technikailag képtelenség megvalósítani”. Gulyás Gergely erre kijelentette, hogy szerinte tartható a dátum, illetve hogy minden az MNB-t érintő törvénymódosítást egyeztetni kell az Európai Központi Bankkal. A Fidesz képviselője szerint ezt elfogadta korábban az ország, még ha a Jobbik álláspontja az is, hogy ki kell lépni az Európai Unióból. Nyikos viszont pontosított: szerinte a Jobbik álláspontja nem az, hogy lépjünk ki, hanem hogy tartsunk népszavazást a kérdésben.
A fideszes Gulyás Gergely elmondta még, hogy bíznak abban: az EKB nem fog az összevonással szemben fellépni, illetve ez ügyben ősszel még egy alkotmánymódosításra is sor kerülhet.